Διεθνή

Τένις: Στο τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων ο Αλκαράθ

Στον τελικό ο Αλκαράθ θ' αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα σε Τζόκοβιτς και Μουζέτι.

Ο Κάρλος Αλκαράθ No3 στην κατάταξη του παγκόσμιου τένις, κέρδισε εύκολα τον Καναδό Φελίξ Οζέρ Αλιασίμ με 6-1, 6-1 στον ένα από τους δύο ημιτελικούς του ολυμπιακού τουρνουά τένις στο Παρίσι.

Ο αγώνας κράτησε μόνο μία ώρα και 16 λεπτά. Ο Ισπανός πραγματοποίησε μεγάλη εμφάνιση και πήρε το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό. Ήταν εξαιρετικός σε όλη της διάρκεια του ματς, γεγονός που αποδεικνύει και το σκορ στα σετ, με το Νο.3 του κόσμου να επιτρέπει την κατάκτηση δύο games στον αντίπαλό του.

Στο εναρκτήριο σετ ο Αλκαράθ «άφησε» τον Καναδό να πάρει το game την πρώτη φορά που σέρβιρε στο ματς. Με το σκορ στο 1-1 ο Αλκαράθ έκανε σερί 5-0 για να πάρει το προβάδισμα στον ημιτελικό. Ίδιο στην έκβαση του σκορ ήταν το δεύτερο σετ με τον νεαρό Ισπανό να επικρατεί και πάλι με 6-1 και τελειώνει την υπόθεση πρόκριση.

Στον τελικό ο Αλκαράθ θ’ αντιμετωπίσει τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα σε Τζόκοβιτς και Μουζέτι.