Ελλάδα

Τένις: Η Σάκαρη κέρδισε εύκολα 2 – 0 σετ

Κινέζα Γιουάν Αντιμετωπίζει στον δεύτερο γύρο την Κινέζα Γιουάν Γιου, Νο40

Η Μαρία Σάκκαρη άνοιξε το πρόγραμμα της Κυριακής στο «Σουζάν Λενγκλέν» αντιμετωπίζοντας την Μαυροβούνια Ντάνκα Κόβινιτς με μια ημέρα καθυστέρηση, καθώς οι χθεσινοί αγώνες είχαν αναβληθεί λόγω της βροχόπτωσης στο Παρίσι.

Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κέρδισε εύκολα όπως δείχνει και το σκορ 6-0, 6-1 ύστερα από 58 λεπτά αγώνα.

Στον β΄ γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά (φάση των «32») η Σάκκαρη θα αντιμετωπίσει τη νικήτρια του ζεύγους ανάμεσα στις Εκατερίνα Αλεξαντρόβα και Γιουάν Γιου, που αγωνίζονται αργότερα την Κυριακή.

Μερικές ώρες αργότερα, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια έμαθε την αντίπαλό της στη φάση των «32». Είναι η Κινέζα Γιουάν Γιου, Νο40 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA, η οποία απέκλεισε την Εκατερίνα Αλεξαντρόβα στα τρία σετ (7-5, 6-7, 6-2).

Οι δύο τενίστριες έχουν αναμετρηθεί δύο φορές έως τώρα, με την παράδοση να είναι με το μέρος της Σάκκαρη καθώς μετρά δύο νίκες σε δύο νίκες, με τελευταία την εφετινή στο Μαϊάμι, όπου επιβλήθηκε με 6-2, 6-2.