Ελλάδα

Super Cap μπάσκετ: Οι νεαροί του Περιστερίου πρωταγωνιστές στη νίκη επί του Άρη

Η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε τον Άρη με 73-69 κατέλαβε την τρίτη θέση

Η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε τον Άρη στο super cap καπ του μπάσκετ που γίνεται στη Ρόδο με 73-69 κατέλαβε την τρίτη θέση. Το παιχνίδι ήταν  πολύ καλό και κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Η ομάδα του Άρη είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο 10λεπτο αλλά στη συνέχεια το Περιστέρι με πολύ καλές και οργανωμένες επιθέσεις πέρασε μπροστά στο ημίχρονο (41-39).

Οι παίκτες του Περιστερίου συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να ελέγχουν το παιχνίδι, έκλεισαν το 10λεπτο στο +2 και όλα κρίθηκαν στην 4η και τελευταία περίοδο. Ένα ξέσπασμα των παικτών του Περιστερίου στα τελευταία λεπτά τους έδωσε αέρα 7 πόντων (70-63) και παρά την προσπάθεια των «κιτρίνων» να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση (70-66), η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε τη νίκη με 73-69.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο 18χρονος Νεοκλής Αβδάλας με 17 πόντους σε 28 λεπτά συμμετοχής. Ο Βασίλης Τολιόπουλος από τον Άρη, τελείωσε το ματς με 22 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 λάθη.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39 (ημ.), 55-57, 69-73

Ακολουθεί ο μεγάλος τελικός μεταξύ του Παναθηναϊκού και του Ολυμπιακού στις 20:30.