Ελλάδα

Ο Παναθηναϊκός διέλυσε 73-57 την Φενέρμπαχτσε και πάει τελικό

Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη στον ημιτελικό κόντρα στην Φενέρ με τρομερό Γκραντ

Ο Παναθηναϊκός κέρδισε 73-57 την Φενέρμπαχτσε και επέστρεψε για τα καλά, μετά από 13 χρόνια μετά τη Βαρκελώνη, στα τελικά της Euroleague, και με πρωταγωνιστές τους Γκράντ, Παπαπέτρου και Λεσόρ πήρε μια σπουδαία νίκη στον ημιτελικό. Πλέον οι πράσινοι βρίσκονται στον τελικό της διοργάνωσης και περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλο τους από το παιχνίδι Ολυμπιακού – Ρεάλ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Κέντρικ Ναν να σκοράρει ένα τρίποντο και τον Παπαπέτρου να σκοράρει ένα δίποντο κάνοντας πολύ γρήγορα το 5-0 και βάζοντας «φτερά» στα πόδια των παικτών του Αταμάν. Μάλιστα οι πράσινοι δεν σταμάτησαν εκεί, κάνοντας το σκορ 12-0 με τον Σάρας να καλεί έξαλλος το πρώτο time out του ημιτελικού. Ο Χέιζ- Ντέιβις έδωσε λύσεις στο σκορ για τους Τούρκους, όπως και ο Σανλί με το σκορ του δεκαλέπτου να λήγει 22-13 υπέρ του Παναθηναϊκού και το momentum να είναι ξεκάθαρα υπέρ του εξάστερου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με την Φενέρ να μπαίνει πιο ζεστά στο ματς και να μειώνει την διαφορά, κάνοντας ένα σερί 7-0. Ο Ναν όμως με ένα τρίποντο στο transition έστειλε ξανά την διαφορά στους 7 (27-20). Στο πίνακα του σκορ μπήκε γρήγορα και ο Χουάντσο που με δικό του τρίποντο έστειλε την διαφορά ξανά στους 9 πόντους υπέρ των πράσινων. Στην συνέχεια και οι δυο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο ώσπου ένα τρίποντο του Χέιζ-Ντέιβις ανάγκασε τον Αταμάν να καλέσει το πρώτο του time out. Οι Τούρκοι με καλές άμυνες και τον Χέιζ-Ντέιβις να πρωταγωνιστεί μπροστά κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια στο -2 (38-36).

Το δεύτερο ημίχρονο του ημιτελικού ξεκίνησε με τον Γκράντ να βάζει ένα πολύ όμορφο καλάθι. Ο Νικ Καλάθης με 5 συνεχόμενους πόντους μάζεψε την διαφορά στους 4. Οι δυο ομάδες συνέχισαν με καλές άμυνες να εξουδετερώνουν η μία την άλλη με το σκορ να κολλάει στο 48-45 για μερικά λέπτα. Ο Τάιλερ Ντόρσυ ήταν αυτός που με δικό του σουτ έφερε την Φενέρ σε απόσταση βολής από τους πράσινους (51-50). Από εκείνο το καλάθι και μετά οι Τούρκοι δεν μπόρεσαν να ξανά σκοράρουν με τον Καλαϊτζάκη να πετυχαίνει ένα απίθανο εκτός ισορροπίας τρίποντο και να στέλνει τον Παναθηναϊκό στην τελευταία περίοδο μπροστά με 6 πόντους (56-50).

Το τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον ιδανικότερο τρόπο, κλέψιμο και κάρφωμα του Λεσόρ. Μάλιστα με τον Καλαϊτζάκη να ευστοχεί στις βολές οι πράσινοι ξέφυγαν με 10 πόντους μετά από την δεύτερη περίοδο. Η ομάδα του Αταμάν παίζοντας με αυταπάρνηση και πάθος διατήρησε την διψήφια διαφορά και με τον Ναν να βάζει ένα καλάθι και φάουλ έφτασε το προβάδισμα στους 13 πόντους. Εκεί τα πράγματα έδειξαν να τελειώνουν για τους Τούρκους, με τους πράσινους να εξασφαλίζουν την θέση στον τελικό της Ευρωλίγκας με το τελικό σκορ να είναι 73-57.