Αθλητισμός

Μουντομπάσκετ: Εθνική Ελλάδος – Νέα Ζηλανδία 83-74

Η Εθνική Ελλάδος έχανε με 15 πόντους

Με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο ημίχρονο η εθνική ομάδα μπάσκετ επικράτησε με 83-74 της Νέας Ζηλανδίας και προκρίθηκε στους “16” του Μουντομπάσκετ.

Η Ελλάδα βρέθηκε να χάνει με 15 πόντους, αλλά στη συνέχεια ο Παπαπέτρου και ο Λαρεντζάκης έδωσαν το σύνηθημα για την αντεπίθεση.

Ο προπονητής παρέταξε στο ξεκίνημα τους Γουόκαπ, Λούντζη, Παπανικολάου, Αντετοκούνμπο και Παπαγιάννη. Και οι δύο ομάδες πήγαν σε μεγάλες επιθέσεις (12-12 στο 7′), όμως η αστοχία της Εθνικής μας στο δίποντο (3/11 στην πρώτη περίοδο) την ανάγκασε να κυνηγάει στο σκορ μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου (15-20), στο οποίο οι βολές ηταν 0-9 υπέρ των Νεοζηλανδών.

Στο ημίχρονο η Ελλάδα είχε 5/19 δίποντα, με αποτέλεσμα τα μόλις τρία λάθη της να μην είναι αρκετά, την ώρα που η Νέα Ζηλανδία μετρούσε 10 επιθετικά ριμπάουντ και 10/12 βολές.

Το ημίχρονο βρήκε την ελλάδα να χάνει 32-43.

Το ξέσπασμα που είχε ανάγκη η ομάδα, το έκανε στην έναρξη του β’ μέρους. Με πίεση και στην επαναφορά μείωσε στους πέντε (38-43) πολύ γρήγορα. Όμως η συνέχεια δεν ήταν ίδια. Ο Θανάσης χρεώθηκε με τέταρτο φάουλ στο 24′, η κατάσταση έγινε ακόμη πιο πιεστική. Ο Παπαπέτρου με πείσμα έριξε τη διαφορά στους τρεις (46-49).

Ένα ακόμα τρίποντο από τον Παπαπέτρου έγραψε το 50-51 στο 27′. Ακολούθησαν άστοχα σουτ για το προσπέρασμα, όμως το 50-54 της τρίτης περιόδου άφηνε το ματς ανοιχτό. Ο Λαρεντζάκης με μεγάλο καλάθι ισοφάρισε στο 54-54 στις αρχές της τέταρτης, αμέσως μετά έβαλε τρίποντο για το προσπέρασμα (57-54) και ο Παπαπέτρου έγραψε το 59-54 μέσα σε αποθέωση στο 32′.

Ο Παπαπέτρου έβαλε κι άλλο, για το 68-61 στο 35′, έφτασε έτσι τους 24 ποντους και η Ελλάδα έβαλε το νερό στο αυλάκι. Ο Λαρεντζάκης με γκολ-φάουλ μεγάλωσε το προβάδισμα και το χουκ του Παπαγιάννη για το 77-69 στο 39′, καθάρισε οριστικά τον αγώνα.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Ματσόνι, Αουνκρόγκερς, Βέλεζ

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 15-20, 32-43, 50-54, 83-74

ΕΛΛΑΔΑ (Ιτούδης): Γουόκαπ 10 (1/5 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 2/3 βολές, 9 ασίστ), Ρογκαβόπουλος 3 (1), Λούντζης 5 (1), Λαρεντζάκης 20 (2/7 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 7/7 βολές), Μωραΐτης, Μποχωρίδης, Παπαγιάννης 8 (4/7 δίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Παπαπέτρου 27 (4/8 δίποντα, 4/7 τρίποντα, 7/10 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο 2, Χατζηδάκης

ΝΕΑ ΖΗΛΑΝΔΙΑ (Κάμερον): Τε Ράνγκι 19 (1/2 δίποντα, 4/8 τρίποντα, 5/7 βολές, 5 ριμπάουντ), ΛιΆφα (0/7 σουτ), Ντιλέινι 10 (1 τρίποντο, 14 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Ίλι 27 (5/11 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 8/9 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ), Γουέτζελ 4, Κάμερον, Σμιθ-Μίλνερ, Ενγκατάι 9 (3/4 τρίποντα)

Τα ομαδικά στατιστικά της Ελλάδας: 17/38 δίποντα, 11/32 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (20 αμυντικά – 14 επιθετικά), 19 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 6 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά της Νέας Ζηλανδίας: 11/26 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 19/24 βολές, 42 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 13 επιθετικά), 17 ασίστ, 3 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 21 λάθη, 24 φάουλ