Αθλητισμός

Μεγάλη νίκη της Εθνικής ομάδας πόλο ανδρών επί των ΗΠΑ με 13-11

Τα οκτάλεπτα: 4-4, 7-6, 11-9, 13-11

Η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών επικράτησε των ΗΠΑ με 13-11 και αγκάλιασε την πρόκριση στην οκτάδα! Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα λύγισε τη σθεναρή αντίσταση των Ηνωμένων Πολιτειών της Αμερικής και πλέον είναι μόνο τυπικό το ζήτημα της συμμετοχής του στα νοκ άουτ.

Η Εθνική μας ομάδα αδράνησε αμυντικά στις πρώτες επιθέσεις των Αμερικανών και βρέθηκε πίσω στο σκορ με 2-1 στα πρώτα δύο λεπτά της αναμέτρησης. Ωστόσο, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου έδειξαν άμεσα το καλό τους πρόσωπο και πέτυχαν τρία συνεχόμενα γκολ, με αποτέλεσμα να προσπεράσουν με 4-2. Όμως, το πρώτο οκτάλεπτο δεν έκλεισε καλά για το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα, με τον τερματοφύλακα των ΗΠΑ να σκοράρει από ένα τέρμα στο άλλο στην εκπνοή και να ισοφαρίζει σε 4-4.

Διαφορετικό ήταν όμως το ξεκίνημα στο δεύτερο οκτάλεπτο. Νικολαΐδης και Παπανικολάου πέτυχαν δύο συνεχόμενα τέρματα για το 6-4, πριν μειώσει ο Ίρβινγκ. Το ημίχρονο τελείωσε με οριακό προβάδισμα (7-6) και την Εθνική να έχει τον πρώτο λόγο.

Οι ΗΠΑ μπήκαν δυναμικά στο δεύτερο μέρος και βρέθηκαν μπροστά (8-7) με δύο συνεχόμενα τέρματα. Από εκείνο το σημείο όμως, τα πράγματα άλλαξαν, διότι οι παίκτες του Βλάχου… πάτησαν το πόδι στο γκάζι. Ο Φουντούλης ισοφάρισε αρχικά, ενώ ο Αργυρόπουλος έδωσε το προβάδισμα (10-9) στη συνέχεια, πριν ο αρχηγός κλείσει τα 24′ με νέο τέρμα. Το τελευταίο οκτάλεπτο αποτέλεσε τυπική διαδικασία, με το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να επικρατεί με τελικό σκορ 13-11.