Αθλητισμός

Ισπανία – Γερμανία 2 – 1: Με γκολ στο τελευταίο λεπτό της παράτασης

Η Γερμανία είχε ισοφαρίσει στο 89ο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα και πήγε το παιχνίδι στην παράταση, όπου η Ισπανία πλήρωσε την γηπεδούχο ομάδα με το ίδιο νόμισμα στο τελευταίο λεπτό

Οι Ισπανοί είναι οι μεγάλοι πρωταγωνιστές του αγώνα κόντρα στην γηπεδούχο Γερμανία. Μετά από ένα καταπληκτικό παιχνίδι η Ισπανία πανηγύρισε την πρόκρισή της στους τέσσερις της διοργάνωσης του ευρωπαϊκού κυπέλλου ποδοσφαίρου (EURO 2024), που διεξάγεται στα γερμανικά γήπεδα.

Το γκολ του Γερμανού Βιρτς στο 89΄ έστειλε στην παράταση το μεγάλο ματς (1-1), όμως η Ισπανία ξεπλήρωσε με το ίδιο νόμισμα τους Γερμανούς με γκολ του Μερίνο στο 120΄ και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του αγώνα Πορτογαλία – Γαλλία.

Η Ισπανία ξεκίνησε τον αγώνα πιο επιθετικά, αλλά είδε τον Πέδρι να αποχωρεί τραυματίας μετά από σκληρό χτύπημα του Κρος, ο οποίος δεν πήρε ούτε κίτρινη κάρτα.

Η Ισπανία προηγήθηκε στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου . Έπειτα από συρτή πάσα του Γιαμάλ στο ύψος της περιοχής, ο Όλμο έπιασε το μονοκόμματο σουτ και σημάδεψε τη γωνία για να ανοίξει το σκορ.

Η Γερμανία στη συνέχεια ρίσκαρε. Δυνατό σουτ του Άντριχ έδιωξε ο Σιμόν (69΄) ενώ άγγιξε ξανά το γκολ στο 77΄με προβολή του Φίλκρουγκ που κατέληξε στο κάθετο δοκάρι. Η Ισπανία είχε οπισθοχωρήσει εντελώς στο τελευταίο εικοσάλεπτο και είχε περιοριστεί σε έναν παθητικό ρόλο, πράγμα που πλήρωσε στο 89΄. Έπειτα από γέμισμα στην περιοχή ο Κίμιχ πήρε την κεφαλιά και γύρισε τη μπάλα προς τον αμαρκάριστο Βιρτς, ο οποίος με μονοκόμματο σουτ ισοφάρισε για τη Γερμανία κι έστειλε το ντέρμπι στην παράταση.

Η Ισπανία απείλησε πρώτη στη παράταση στο 104′ με μακρινό σουτ του Ογιαρθάμπαλ που πέρασε δίπλα από το δοκάρι. Ένα λεπτό αργότερα ο Βίρτς απάντησε με άστοχο πλασέ, προτού η Γερμανία ξεσπάσει σε παράπονα για πέναλτι σε χέρι του Κουκουρέγια (107΄).

Ρέφερι και VAR ωστόσο είχαν άλλη άποψη και στο τέλος χαμογέλασαν οι Ισπανοί.

Αφού ο Φίλκρουγκ στο 117΄ είδε τον Σιμόν να σταματάει τη σκαστή κεφαλιά του, ο Μερίνο στο 120΄με τον ίδιο τρόπο βρήκε δίχτυα για να νικήσει τον Νόιερ και να δώσει το προβάδισμα στη Ρόχα.

Στις καθυστερήσεις ο Φίλκρουγκ απείλησε ξανά με άστοχη κεφαλιά, όμως το γκολ της ισοφάρισης δεν έφτασε ποτέ, με την Ισπανία να σφραγίζει την πρόκριση αλλά να χάνει στα ημιτελικά τον τραυματία Πέδρι και τον τιμωρημένο Καρβαχάλ που στιγμές πριν από το φινάλε αποβλήθηκε με δεύτερη κάρτα.

Ισπανία (Λούις Ντε Λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Λε Νορμάν (46΄Νάτσο), Λαπόρτ, Κουκουρέγια, Ρόδρι, Φαμπιάν Ρουίθ, Γουίλιαμς (80΄Μερίνο), Γιαμάλ, Πέδρι (8΄Όλμο), Μοράτα (80΄Ογιαρθάμπαλ)

Γερμανία (Γιούλιαν Νάγκελσμαν): Νόιερ, Κίμιχ, Ρούντιγκερ, Τα (80΄Μίλερ), Ράουμ (57΄Μίτελσταντ), Τσαν (46΄Άντριχ), Κρόος, Μουσιάλα, Σανέ (46΄Βιρτζ), Γκουντογκάν (57΄Φίλκρουγκ), Χάβερτς (91΄Άντον)