Νέα

Η Αγγλία στα ημιτελικά του Euro – Νίκησε στα πέναλτι την Ελβετία

Ο κανονικός αγώνας έληξε 1-1 με τους Ελβετούς να προηγούνται στο 75' και τους Άγγλους να ισοφαρίζουν στο 80' και να στέλνουν το παιχνίδι στην παράταση

Με τον Τζόρνταν Πίκφορντ να αποκρούει το πέναλτι του Μάνουελ Ακάντζι, η Αγγλία λύγισε την Ελβετία  και προκρίθηκε στα ημιτελικά του EURO2024, όπου θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη (10/07, 22:00) τη νικήτρια του Ολλανδία – Τουρκία.

Η κανονική διάρκεια του αγώνα έληξε 1-1. Η Ελβετία προηγήθηκε στο 75′ αλλά μετά από πέντε λεπτά η Αγγλία έκανρ το 1–1- στο 80′.

Ο Νταν Εντόι γύρισε την μπάλα μέσα στην περιοχή και ο Εμπολό από κοντά έκανε το 1-0.

Στη συνέχεια ο  Σάκα, ο πιο δραστήριος παίκτης της ομάδας του, κινήθηκε από τα δεξιά στο ύψος της περιοχής και, με ωραίο σουτ, αιφνιδίασε τον Γιάν Ζόμερ, ισοφαρίζοντας για τους Άγγλους.

Τα Λιοντάρια, τα οποία έδειξαν και στους… εαυτούς τους ότι μπορούν να επιτεθούν και να δημιουργήσουν αν θέλουν, έψαξαν την ανατροπή πριν από το 90λεπτο, αλλά χωρίς αποτέλεσμα, με τους Ελβετούς μάλιστα να πλησιάζουν σχετικά πιο κοντά με τον Τσούμπερ.

Στην παράταση, την τρίτη σε ισάριθμα παιχνίδια για τα προημιτελικά, ο Ντέκλαν Ράις από μακριά και ο Τζουντ Μπέλινγκχαμ από κοντά δοκίμασαν τα ρεφλέξ του Ζόμερ, ενώ ο Γιακίν επέλεξε να ενισχύσει την μεσαία του γραμμή, βάζοντας τον Ντένις Ζακάρια αντί του Εντόι.

Ο Κέιν έπεσε πάνω στον πάγκο της ομάδας του και έγινε αλλαγή, ο κουρασμένος Φιλ Φόντεν έδωσε την θέση του στον Τρεντ Αλεξάντερ Άρνολντ και ο κύριος «σκοράρω σε όλες τις μεγάλες διοργανώσεις} Τσερντάν Σακίρι μπήκε ως αλλαγή και στο 117’ άγγιξε το γκολ της διοργάνωσης, όταν έστειλε την μπάλα στο δοκάρι με… απευθείας κόρνερ!

Ζεκί Αμντουνί από μακριά και Βίντμερ από κοντά άγγιξαν το γκολ της πρόκρισης λίγο πριν από το φινάλε του αγώνα, ο οποίος οδηγήθηκε εν τέλει στα πέναλτι, όπως είχε συμβεί και το 2019 στον μικρό τελικό του Nations League, με την Αγγλία να νικάει σε εκείνη την περίπτωση με 6-5.

Σε εκείνη την διαδικασία, ο Πίκφορντ ήταν ο ήρωας με την απόκρουση ενός πέναλτι του Τζόσιπ Ντρμιτς, το έκτο στην σειρά. Ο τερματοφύλακας της Έβερτον έκανε ξανά το ριπίτ, αυτή την φορά στο πρώτο πέναλτι των Ελβετών, του κορυφαίου της ομάδας του, Μάνουελ Ακάντζι.

Οι συμπαίκτες του ήταν απόλυτα εύστοχοι και, με «5 στα 5», έφεραν την Αγγλία για άλλη μια φορά στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος, κρατώντας ζωντανό το όνειρο της παρθενικής κατάκτησης του στέμματος της πρωταθλήτριας Ευρώπης.