Διεθνή

Euro 2024: Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ισπανία με 2 – 1 την Αγγλία

Το νικητήριο γκολ έβαλε λίγο πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα στο 86' ο Ογιαρθάμπαλ

Μετά από έναν συναρμπαστικό τελικό η Ισπανία κέρδισε 2-1 την Αγγλία στο τελικό του Euro 2024. Το νικητήριο γκολ έβαλε στο 86ο  λεπτό τον ο Ογιαρθάμπαλ, χρυσή αλλαγή όπως αποδείχθηκε.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε χωρίς τέρματα.

Οι Ισπανοί προηγήθηκαν αμέσως μετά το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου στο 47′ με τον Γουίλιαμς.

Η Αγγλία ισοφάρισε στο 73′ με τον Πάλμερ, ο οποίος μόλις είχε μπει στο παιχνίδι.

Η Ισπανία με προπονητή τον Ντε λα Φουέντε στέφθηκε πρωταθλήτρια Ευρώπης για τέταρτη φορά, κάτι που αποτελεί ρεκόρ. Η τελευταία φορά που είχαν βγει Πρωταθλητές Ευρώπης ήταν πριν από 12 χρόνια, το 2012.

Αντίθετα, ο  τελικός ήταν μια ακόμα χαμένη ευκαιρία για τους Βρετανούς.

Χωρίς φάσεις και εμπνεύσεις…

Στο α’ ημίχρονο η Αγγλία τακτικά τα πήγε πολύ καλά. Παρουσιάστηκε με 4-2-3-1 και άλλαξε σε 5-4-1 όταν οι Ισπανοί προσπαθούσαν να δημιουργήσουν. Ο Μπέλινγκχαμ ήταν ο καλύτερος της ομάδας του, κέρδισε πολλές μονομαχίες και προσπαθούσε διαρκώς να προκαλέσει ρήγματα. Εξαιρετικός και ο Σο, ο οποίος περιόρισε αισθητά τον Γιαμάλ.

Αντίθετα, ο Κέιν δεν βοήθησε.

Στον αντίποδα, η Ισπανία είχε την κατοχή, προσπάθησε να κυριαρχήσει στο ματς, αλλά δεν τα κατάφερε. Χωρίς μεγάλες φάσεις το 45λεπτο, με την Ισπανία να πιέζει, αλλά να μην απειλεί. Ενα σουτ του Ολμο στο 35ο λεπτό ήταν ό,τι καλύτερο είχε να παρουσιάσει στο παιχνίδι. Στον αντίποδα, οι Βρετανοί προσπάθησαν και στο 44′ ο Μπέλινγκχαμ έκλεψε την μπάλα από τον Καρβαχάλ, ο Κέιν σούταρε, αλλά κόντραρε στον Ρόδρι.

Η Ισπανία παρουσιάστηκε στην επανάληψη χωρίς τον Ρόδρι. Ωστόσο, οι Ιβηρες μπήκαν πολύ δυνατά και 73 δευτερόλεπτα μετά την έναρξη βρήκαν δίχτυα. Ο Σο έχασε την πρώτη μάχη από τον Γιαμάλ, ο 17χρονος με την τέταρτή του ασίστ στο EURO βρήκε τον Νίκο Γουίλιαμς, ο οποίος με άψογο τελείωμα πέτυχε το 1-0. Σε ηλικία 22 ετών και 2 ημερών έγινε ο δεύτερος νεότερος σκόρερ σε τελικό Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος.

Αυτή τη φορά ο Σάουθγκεϊτ αντέδρασε άμεσα, αντικατέστησε τον Κέιν με τον Γουότκινς και η Αγγλία έγινε πιο επιθετική. Η είσοδος του Πάλμερ την έκανε ακόμα πιο επιθετική, με τα Τρία Λιοντάρια να πιέζουν, να κυκλοφορούν καλύτερα και να δείχνουν πως μπορούν να βρουν δίχτυα. Στο 73′ το Βερολίνο έζησε στιγμές μοναδικές, περισσότεροι από 50.000 οπαδοί πανηγύρισαν την ισοφάριση. Ο Σάκα γύρισε την μπάλα, ο Μπέλινγκχαμ την έστρωσε με τη μία στον Πάλμερ, ο οποίος με δυνατό σουτ δεν άφησε το παραμικρό περιθώριο αντίδρασης.

Η Αγγλία βρέθηκε σε τέταρτο σερί ματς πίσω στο σκορ, ωστόσο βρήκε τα αποθέματα και αντέδρασε.

Το μομέντουμ ήταν για τους Αγγλους, όμως οι Ιβηρες δεν έδειξαν ούτε στιγμή πως μπορούν να αφήσουν την κατάσταση να τους ξεφύγει. Ψυχραιμία, καλή κυκλοφορία και ο Κουκουρέγια στο 86′ με άψογη σέντρα βρήκε τον Ογιαρθάμπαλ. Το πλασέ ήταν ιδανικό, ήταν αυτό που έστειλε την Ισπανία στους επτά ουρανούς, αυτό που χάρισε στην Ισπανία το 4ο ευρωπαϊκό και την έκανε πολυνίκη του θεσμού.

Στο 90ο λεπτό ο Σιμόν νίκησε τον Ράις, ο Τόνεϊ έπιασε δεύτερη κεφαλιά, αλλά ο Όλμο έδιωξε πάνω στη γραμμή!

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ισπανία (Λουίς ντε λα Φουέντε): Σιμόν, Καρβαχάλ, Κουκουρέγια, Λε Νορμάντ (83′ Νάτσο), Λαπόρτ, Ρόδρι (46′ Θουμπιμέντι), Ρουΐθ, Γουίλιαμς, Γιαμάλ (89′ Μερίνο), Μοράτα (68′ Ογιαρθάμπαλ), Όλμο

Αγγλία (Γκάρεθ Σαουθγκέιτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Γκέι, Σάκα, Μέινου (70′ Πάλμερ), Ράις, Σο, Φόντεν (89′ Τόνεϊ), Κέιν (61′ Γουότκινς), Μπέλινγκχαμ