Αθλητισμός

Δομινικανή Δημοκρατία – Κροατία 77 – 80

Δυσκολεύτηκαν οι Κροάτες και στο τέλος το παιχνίδι μπορούσε να πάει σε παράταση

Η Κροατία θα είναι η αντίπαλος της Εθνικής ομάδας μπάσκετ της Ελλάδος (7/7, 21:00) μετά από τη νίκη επί της Δομινικανής Δημοκρατίας με 77-80 στο Προολυμπιακό τουρνουά που γίνεται στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας στον Πειραιά, όπου οι ομάδες διεκδικούν την πρόκρισή τους στου Ολυμμπιακούς Αγώνες του Παρισιού.

Ηταν ένα παιχνίδι δύσκολο για τους Κροάτες όπου χρειάστηκε η μεγάλη εμφάνιση του Ίβιτσα Ζούμπατς (25π., 9ριμπ.) και το άστοχο τρίποντο του Κρις Ντουάρτε στο τέλος του αγώνα για να πάρουν το εισιτήριο για τον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά στο ΣΕΦ.

Η Δομινικανή Δημοκρατία στηρίχθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο στις πρωτοβουλίες του Κρις Ντουάρτε, ο οποίος σημείωσε 7 πόντους με 2/2 δίποντα, 1/1 τρίποντο σε αυτό το διάστημα. Από την άλλη πλευρά, η Κροατία πέρασε την μπάλα στο ζωγραφιστό με τον Ίβιτσα Ζούμπατς (7π.).

Οι Κροάτες είχαν 1/4 τρίποντα και 4 λάθη όμως διατηρούσαν ισχνό προβάδισμα (15-16, 10′). Στη συνέχεια ο Ντουάρτε έδωσε το προβάδισμα στους Δομινικανούς κάνοντας το 27-25 στα μέσα της δεύτερης περιόδου. Από εκείνο το σημείο η Κροατία έτρεξε σερί 10-0 για το 27-35 στα 43″ για το ημίχρονο με τον Ζούμπατς.

Η ομάδα του Γιόζιπ Σέζαρ πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 32-37, σουτάροντας με 67% στο δίποντο (12/18) και παίρνοντας δεύτερες ευκαιρίες με τα επιθετικά ριμπάουντ απέναντι στη Δομινικανή Δημοκρατία που βρήκε λύσεις με τον Αντρές Φελίζ.

Οι Δομινικανοί δεν επέτρεψαν στους Κροάτες να ξεφύγουν στο σκορ μειώνοντας σε 47-50 με τον Βάργκας στο 27′. Μάλιστα ο Νούνιεθ έκανε το 59-55 με τρίποντο στις αρχές της τέταρτης περιόδου! Οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στα τελευταία λεπτά, με τον Ζούμπατς να σκοράρει για το 71-72 και τον Σμιθ να δίνει… μαξιλαράκι τριών πόντων στους Κροάτες (71-74) στο 1:46 για το φινάλε.

Ο Σάριτς κέρδισε φάουλ κάνοντας το 71-76, οι Δομινικανοί έκαναν την ύστατη προσπάθεια μειώνοντας σε 77-78 με 3/3 βολές του Μοντέρο στα 7.3″. Ο Χεζόνια κέρδισε φάουλ στα 6″ και διαμόρφωσε το 77-80 από τη γραμμή των βολών, o Nτουάρτε αστόχησε σε τρίποντο και η Κροατία πέρασε στον τελικό του Προολυμπιακού τουρνουά 2024.

Τα δεκάλεπτα: 15-16, 32-37, 53-53, 77-80.