Νέα

Champions League: Στο τέλος κέρδισε Ρεάλ Μαδρίτης

Νίκησε 2-0 την Ντόρτμουντ και κατέκτησε το τρόπαιο για 15η φορά

H Ρεάλ Μαδρίτης μετά από έναν συναρπαστικό αγώνα στο Γουέμπλει κέρδισε την Μπορούσια Ντόρτμουντ και κατέκτησε το Champions League χάρη στα γκολ των Καρβαχάλ στο 74 λεπτό και Bινίσιους στο 83 λεπτό της αναμέτρησης. Aυτό είναι το 15ο τρόπαιο της Ρεάλ που αναμετρήθηκε με την μαχητική Ντόρτμουντ που επέστρεψε σε τελικό ύστερα από 11 χρόνια.

Οι παίκτες της Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν πολύ καλύτεροι στο πρώτο ημίχρονο όταν έχασαν τέσσερις ευκαιρίεες, είχαν και δοκάρι και θα μπορούσαν να προηγηθούν 3-0. Όμως όποιος χάνει ευκαιρίες ηττάται λένε στο ποδόσφαιρο.

Η Ρεάλ Μαδρίτης παρουσιάστηκε σε έναν ακόμα τελικό Champions League, δίχως να είναι καλή στο ξεκίνημα. Το 2014 ήταν η Ατλέτικο που έπεσε θύμα και η Λίβερπουλ το 2018 και το 2022. Φέτος, οι ευκαιρίες της Ντόρτμουντ διαδέχονταν η μία την άλλη, το ημίχρονο ήταν μονόλογος για τους Βεστφαλούς, αλλά στο τέλος λύγισαν.

Μεγάλη βραδιά η χθεσινή και για τον προπονητή της Ρεάλ, Κάρλο Αντσελότι, ο οποίος έχει κερδίσει πέντε κύπελλα πρωταθλητριών, τουλάχιστον δύο περισσότερα από οποιονδήποτε άλλον.

Συγχαρητήρια αξίζουν και στον νεαρό προπονητής της Ντόρτμουντ Έντιν Τέρζιτς, ο οποίος έχει φτιάξι μια γρήγορη ομάδα, που ποιος ξέρεις μπορεί τα επόμενα χρόνια να κερδίσει τη Ρεάλ ή οποισδήποτε ομάδα στο Champions League.

Στο μπάσκετ πάντως, μια ελληνική ομάδα ο Παναθηναϊκός,  σταμάτησε τη Ρεάλ Μαδρίτης από την κατάκτηση ενός ακόμα Κυπέλλου Πρωθαθλητριών (η Ρεάλ Μαδρίτης έχει κερδίσει 11 φορές την κορυφαία ευρωπαϊκή διοργάνωση στο μπάσκετ). Κι όπως δήλωσε ο Αντσελότι, ο οποίος είπε πως είμαι οπαδός της Ρεάλ, «πρόσφατα, για παράδειγμα, υπέφερα πολύ βλέποντας το μπάσκετ».