Νέα

Μπάσκετ: Στον τελικό η Γαλλία απέκλεισε τη Γερμανία 73 – 69

Ο νικητής κρίθηκε στο τελευταίο λεπτό, όπου οι Γερμανοί μείωσαν στο καλάθι ενώ έχαναν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος με εννέα πόντους

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ της Γαλλίας που είχε χάσει πριν από λίγες ημέρες από τη Γερμανία με μεγάλη διαφορά, στον ημιτελικό των Ολυμπιακών Αγώνων κέρδισε πριν από λίγο τη Γερμανία του Ντένις Σρέντερ και των αδελφών Βάγκνερ.

Ο αγώνας ήταν θρίλερ ειδικά στο τέλος. Ξεκίνησε με τη Γερμανία πολύ δυνατή αλλά στη συνέχεια η Γαλλία ισοφάριζε. Στην τέταρτη περίοδο λίγο πριν το τέλος του αγώνα,  η Γαλλία κέρδιζε 9 πόντους, αλλά ένα λεπτό πριν το τέλος οι Γερμανοί έφθασαν την διαφορά στο καλάθι.

Στα τελευταία δευτερόλεπτα η Γαλλία έχασε το καλάθι, το ριμπάουντ πήρε ο Φραντς Βάγκνερ, ο οποίος έχασε την μπάλα μέσα από τα χέρια του κι ενώ είχαν απομείνει 12 δευτερόλεπτα με το σκορ στο 70-68.

Οι Γερμανοί έκαναν φάουλ στα 10,9 δευτερόλεπτα στον Γουεμπανιάμα,  ο οποίος πήγε στις ελεύθερες βολές. Εχασε την πρώτη βολή, αλλά έβαλε την δεύτερη με το σκορ να γίνεται 71-68.

Στα 9,34 δευτερόλεπτα οι Γάλλοι κάνουν φάουλ στον Σρέντερ. Ο Σρέντερ χάνει την πρώτη βολή και βάζει τη  δεύτερη και το σκορ γίνεται 71-69.

Στα 7,4 δευτερόλεπτα οι Γερμανοί κάνουν φάουλ στο Κορντινιέ. Ο Κορντινιέ πάει στις ελεύθερες βολές και ευστοχεί και στις δύο βολές και κάνει το τελικό σκορ 73-69. Ο Σρέντερ επιχειρεί τρίποντο της απελπισίας και το χάνει.

Η Γαλλία είναι ξανά στον τελικό, μετά το ασημένιο στο Τόκιο, αποκλείοντας τους παγκόσμιους πρωταθλητές Γερμανούς.

Πρώτος σκόρερ των Γάλλων ο Γιαμπουσελέ με 17 και ακολούθησαν Κορντινιέ 16, Γουεμπανιάμα 11 και Ματίας Λεσόρ 10.

Από τους Γερμανούς ο Ντένις Σρέντερ ήταν ο καλύτερος με 18 ενώ οι άλλοι βρέθηκαν σε μέτρια ημέρα αφού δεύτερος σκόρερ ήταν ο Φραντς Βάγκνερ με 10 πόντους.

Ακολουθεί στις 22:00 ο άλλος ημιτελικός μεταξύ ΗΠΑΣερβίας.