Μπάσκετ: Νικητής ο Ολυμπιακός στο Super Cap

Πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού ο Βεζένκοφ με 20 πόντους, 19 ο Ντόρσεϊ και 18 ο Πετρούσεφ.

Από τον Παναθηναϊκό, που έπαιξε με τους περσινούς παίκτες με ελάχιστη συμμετοχή μόνο του Γιούρτσεβεν, ο ΓΓκριγκόνις σκόραρε 19 πόντους, ο Σλούκας 18, ο Ναν 15, ο Γκρνατ με 12 και ο Λεσόρτ με 11.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Super Cap μπάσκετ: Οι νεαροί του Περιστερίου πρωταγωνιστές στη νίκη επί του Άρη

Η ομάδα του Περιστερίου κέρδισε τον Άρη με 73-69 κατέλαβε την τρίτη θέση

O Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με μεγάλη ευστοχία έξω από τα 6,75 έχοντας 3/4 τρίποντα (2/2 Ντορσεϊ, 1/2 Φουρνιέ) και προηγήθηκε με 6-12 ύστερα από τέσσερα λεπτά αγώνα. Στη συνέχεια ένα κάρφωμα του Μόουζες Ράιτ στράβωσε τη στεφάνη με αποτέλεσμα να υπάρξει μισάωρη διακοπή μέχρι να επισκευαστεί.

Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα με +7 (14-21) έχοντας 18 πόντους από τους Ντόρσεϊ (12π. με 4/4τρ.) και Φουρνιέ (6π.) με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 16-21. Ένα διάστημα όπου είχαν 2/8 δίποντα, 5/9 τρίποντα, 2/3 βολές, 7-2 ριμπάουντ και μόλις μία ασίστ για δύο λάθη. Στο ίδιο χρονικό διάστημα ο Παναθηναϊκός είχε 2/5 δίποντα, 3/9 τρίποντα, 3/4 βολές, 9-2 ριμπάουντ και 3 ασίστ για 2 λάθη.

Στην 2η περίοδο ο Ολυμπιακός συνέχισε να ελέγχει το ματς δίνοντας τη μπάλα στον Φιλίπ Πετρούσεφ ο οποίος έκανε και τη μεγαλύτερη ζημιά στην «πράσινη» άμυνα. Ο Κέντρικ Ναν μαζί με τον Γκριγκόνις έφεραν τους «πράσινους» σε απόσταση δύο πόντων (27-29 στο 15′) αλλά και με τις δύο ομάδες να είχαν μπει από εκείνο το σημείο και μετά στο «μπόνους» των βολών.

Ο Αμερικανός γκαρντ των «πρασίνων» ωστόσο φορτώθηκε σ’ εκείνο το σημείο με τρία φάουλ, δημιουργώντας διαφορετικές καταστάσεις στον τελικό. Ο Παναθηναϊκός μείωσε στον πόντο (33-34) τρία λεπτά πριν από το ημίχρονο με γκολ-φάουλ του Σλούκα, αλλά ο Τάιλερ Ντόρσεϊ που είχε επιστρέψει στο παρκέ, συνέχιζε από εκεί που είχε σταματήσει αποτελώντας την «σταθερή αξία» στην επίθεση του Ολυμπιακού. Αποτέλεσμα; Οι «ερυθρόλευκοι» να πραγματοποιήσουν σερί 7-0 και να προηγηθούν για πρώτη φορά με +8 πόντους (33-41) πριν ολοκληρωθεί το πρώτο μισό με το σκορ στο 38-45 υπέρ των Πειραιωτών.

Ο Τάιλερ Ντόρσεϊ με 16 πόντους και 4/5 τρίποντα ήταν εκείνος που είχε κάνει την (μεγαλύτερη) διαφορά για τον Ολυμπιακό έχοντας και τη συμπαράσταση του Φίλιπ Πετρούσεφ (9π., 7ριμπ.). Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μετρήσει στο σύνολο 7/17 δίποντα, 7/16 τρίποντα, 10/11 βολές, 13-6 ριμπάουντ και 5 ασίστ για 4 λάθη.

Για τον Παναθηναϊκό ο Κώστας Σλούκας είχε 9 πόντους με 1/1 δίποντο, 2/3 τρίποντα και 1/1 βολή, ενώ συνολικά το «τριφύλλι» είχε μετρήσει 8/15 δίποντα, 5/14 τρίποντα, 7/11 βολές (σ.σ. 1/4 ο Λεσόρ), 14-4 ριμπάουντ, όπως επίσης 4 τελικές πάσες για ισάριθμα λάθη.

Στην 3η περίοδο ο Ολυμπιακός έχασε τη διαφορά των οκτώ πόντων (44-52 στο 24′) και ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 62-57 στο 28′ έχοντας πραγματοποιήσει επιμέρους σκορ 18-5 σε διάστημα πέντε λεπτών.

Σ’ ένα λεπτό η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έφερε τα πάνω-κάτω. Εχοντας ως τελικό αποδέκτη τον Βεζένκοβ, πραγματοποίησε σερί 6-0 και προηγήθηκε εκ νέου με 62-63 με τη λήξη του 3ου δεκαλέπτου.

Το σερί του Ολυμπιακού έφτασε στο 10-0 με αποτέλεσμα να μετατρέψει το -5 του 29′ σε +5 στο 32′ (62-67). Παρά την άμεση απάντηση για το 67-67 ένα λεπτό αργότερα, οι Πειραιώτες βρήκαν εκ νέου λύσεις με τον Πετρούσεφ ο οποίος πήρε και πάλι την επιθετική σκυτάλη για το 67-72 στο 35′. Και πάλι. Το σασπένς συνεχίστηκε, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει εκ νέου στο παιχνίδι (73-74 στο 37′). Ενα τρίποντο του Βεζένκοβ και δύο βολές του Ντόρσεϊ έφεραν και πάλι τους «ερυθρόλευκους» στο +6.

Ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα 8 πόντων, αλλά στο τελευταίο λεπτό ο Παναθηναϊκός μείωση την διαφορά στον έναν πόντο με τρίποντο του Ναν.

Ο Παναθηναϊκός θα ταξιδέψει στο Βερολίνο για την πρεμιέρα της Euroleague απέναντι στην Άλμπα (3/10) ενώ μία μέρα αργότερα (4/10) ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει την Φενέρμπαχτσε στην Τουρκία.